Jak vybrat set domácích spotřebičů?

Jednou z variant, jak při vybavování vaší domácnosti ušetřit, je nákup setu spotřebičů. Nenechte se však zlákat pouze nižší cenou a designem a zajímejte se i o parametry a funkce jednotlivých zařízení v sadě. I spotřebiče, které nejsou přímo součástí setu, s ním mohou designově ladit a přitom nabídnout lepší poměr ceny a výkonu.

  • David, redaktor Heureka.cz
  • Doba čtení: 6 min.

V nabídce se v první řadě řiďte podle toho, jestli vám budou stačit volně stojící spotřebiče, nebo naopak hledáte sety vestavných spotřebičů.

Jak vybrat pračku a sušičku

Díky setu pračky a sušičky zvlášť můžete sušit a prát zároveň narozdíl od praček se sušičkou „dva v jednom“.

Někdy bývají dvojce spotřebičů uzpůsobeny k umístění vedle sebe, což znamená pohodlnější přendávání prádla. Jindy se dají postavit na sebe, kdy naopak ušetříte více místa. V takovém případě si ohlídejte, aby byl součástí setu i mezikus, jenž se umístí mezi tyto spotřebiče a může být doplněn například o výsuvný věšák. Důležitým aspektem výběru pračky a sušičky je také kapacita, která by se u nich neměla lišit o více než dva kilogramy. Většinou bývá totožná.

U praček se mezi nejužitečnější funkce řadí šestý smysl (automaticky nastaví vhodný program pro typ prádla), Aqua stop (brání úniku vody při porušení některé z hadic) a také odložený start.

U sušiček sledujte funkce, jako například automatické čištění (brání ucpávání tkaninami), senzor vlhkosti (usuší prádlo do ideální míry) či režim Bez žehlení, po jehož použití bude prádlo takřka nepomačkané.

Více informací o pračkách a sušičkách na stránkách Jak vybrat pračku a Jak vybrat sušičku.

Sety sušiček a praček

Sety s troubou

Značné množství setů je kombinováno s troubou.

Klíčové pro výběr trouby jsou dva aspekty, a to, zda vytváří teplo pomocí elektřiny, nebo plynu. Zde závisí na tom, jaké přípojky máte v domácnosti a co preferujete.

U pečicí trouby oceníte různé speciální režimy, jako třeba pro rozmrazování či grilování. Další užitečná funkce bývá označována jako Keep warm. Ta udrží jídlo po dopečení libovolně dlouho teplé.

O pečicích troubách toho zjistíte nejvíce na stránce Jak vybrat pečicí troubu.

S varnou deskou

Sety trouby a varné desky jsou velmi častou volbou. Desky bývají čím dál častěji vybaveny indikací horké plotýnky, což výrazně snižuje riziko popálení či jiných nepříjemností. Oceníte také integrovanou minutku, která umí sama vypnout plotýnku, a funkci Booster, která zahřeje vybranou plotýnku velmi rychle na požadovanou teplotu.

Na co dát pozor při výběru varné desky objevíte na stránce Jak vybrat varnou desku.

Sety trouby a varné desky

S myčkou

Další velmi obvyklou kombinací je trouba s myčkou. V kategorii myček je oblíbenou funkcí aktivní sušení, které po mytí nádobí osuší tak, abyste jej po vyndání ještě nemuseli otírat utěrkou. Vhod přijde také odložený start a zabezpečení proti úniku vody v případě poruchy některé z hadic.

Více informací o myčkách si přečtěte na stránce Jak vybrat myčku.

Sety trub s myčkami

S mikrovlnkou

Dále na trhu najdeme také sety trouby a mikrovlnky. Základní funkce u mikrovlnných trub tvoří nastavení výkonu a minutka. Doplněny mohou být například o režim grilu, který díky topné spirále umožní zapékání, či režim crisp, který při použití speciálního talíře zajistí křupavost připravovaného pokrmu.

Podle čeho vybrat mikrovlnku vám řekne náš rádce Jak vybrat mikrovlnnou troubu.

Sety trub s mikrovlnkami

S digestoří

Dnes jsou již takřka všechny digestoře vybaveny osvětlením, které vám zpříjemní přípravu jídla. Z dalších funkcí stojí za zmínku automatické spuštění při detekci par či doběhový systém, který po vypnutí ještě určitý čas ventiluje zbylé páry.

O digestořích si můžete přečíst na stránce Jak vybrat digestoř.

Sety trub s digestořemi

Rychlovarná konvice a topinkovač

Mezi velmi oblíbené patří také sady rychlovarných konvic s topinkovačem.

U rychlovarných konvic je na místě zaměřit se především na materiál. Nejméně náročný na údržbu je nerez. Dále není na škodu vybrat model s regulací teploty a základními bezpečnostními funkcemi, jako je hlavně automatické vypnutí. Proti usazování vodního kamene se hodí mít konvici vybavenou skrytou topnou spirálou.

Velikost topinkovače souvisí s množstvím pečiva, které v něm můžete najednou opékat. Dále si ohlídejte, aby byl vybaven regulací výkonu, držákem na pečivo a ideálně i funkcí rozmrazování.

O správném výběru se více dočtete na stránkách Jak vybrat rychlovarnou konvici a Jak vybrat topinkovač.

Sety rychlovarných konvic s topinkovači

Velké sety

Mnohdy se na trhu setkáte i s většími sety, které jsou designově sladěné. Přijdou vhod tehdy, jestliže zařizujete kuchyň či jiný prostor zcela od nuly a chcete mít vše perfektně sladěné.

Oblíbené kombinace:

Stěžejní parametry

Rozměry

Ať už se bavíme o ledničce, troubě, či pračce, vždy je důležité brát v úvahu, jaký prostor máte vyčleněn pro daný spotřebič. Totéž samozřejmě platí i u setů s tím rozdílem, že u těch obsahujících více spotřebičů záleží i na jejich vzájemném umístění. Například v případě pračky a sušičky si můžete vybírat mezi modely s umístěním vedle sebe, ale i na sebe, což umožní tuto kombinaci umístit i do menších kuchyní či koupelen.

Spotřeba a energetická třída

Bývá uvedena na energetickém štítku, který je nalepen na každém spotřebiči a zároveň by měl být zmíněn i v jeho popisku.

Přestože o spotřebě elektřiny informuje energetický štítek, konkrétnější představu získáte s číselným údajem, obvykle udávaným v kWh za určité časové období. Dále se u spotřebičů zaměřte také na spotřebu vody a plynu. Dejte si pozor na to, že výrobci někdy uvádí hodnoty naměřené za podmínek, které reálnému provozu nemusí zcela odpovídat. Ověřte si proto, jak byl údaj získán, a případně vyhledejte i zkušenosti konkrétních uživatelů.

Vybavení kuchyně a koupelny nezačíná a nekončí pouze u spotřebičů. Navštivte naše stránky O kuchyni a O koupelně a zjistěte, co všechno vám dokáže usnadnit péči o vaši domácnost a zkrášlit jí.